Apartman Denetimi Nasıl Yapılır? (Apartman Ve Toplu Yapılarda Denetim)

Apartman Denetimi Nasıl Yapılır? (Apartman Ve Toplu Yapılarda Denetim)


Apartman ve sitelerde yaşayan kişiler belirli kurallara uymak zorundadırlar. Bu kuralların dışına çıkılması durumunda huzursuzluk çıkar ve problemler başlar. Bu kurallar toplu yaşam alanında yaşayan herkesi kapsamaktadır.

Denetleyici Seçimi Nasıl Yapılır?
​​​​​​Apartman ve sitelerde yapılan işleri denetlemek için bir seçim yapılması gerekir. Bu seçim sayesinde apartman denetimi yapacak olan kişi belirlenmiş olur. Bu kişiyi seçmek için kat maliklerinin oyları gerekmektedir. Yani herkesin söz hakkı vardır. Bu söz hakkını kullanarak apartman denetleyicisini seçebilirsiniz.
Denetçinin Görevleri Nelerdir?
​​​​​​Toplu yaşam alanını denetleyecek kişinin önemli görevleri vardır. Bu görevleri yapacak olan kişi apartman denetimi için dikkatli olmalıdır. Yapılan görevin sorumluluğu olduğu için doğru şekilde davranmak gerekir.

– Denetçi, yöneticinin yaptığı faaliyetleri kontrol eder,

– Aidat ve buna benzer giderlerin doğru yere gidip gitmediğini denetçi olan kişi kontrol eder,

– Denetleme raporu hazırlamakta denetçinin görevleri arasındadır.

Denetçi Ücret Alır mı?
​​​​​​Denetleme yapacak olan kişinin ücret alıp almadığı merak edilmektedir. Apartman denetimi yapacak olan kişi normalde ücret almaz. Yani gönüllülük esasına göre yapılmalıdır. Ancak, denetim yapacak kişi ücret talep edebilir ya da kat malikleri o kişiye ücret verme talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda ücretli olarak denetçilik yapılabilir.

Denetçi olarak çalışan kişinin görevi yönetimin son bulması ile biter. Yani denetçinin değişmesi normal olan bir durumdur. Denetçi olarak çalışan kişinin sorumluluğu oldukça önemlidir ve bilinçli kişilerden seçilmektedir.

Yorum Yapın