Apartman Yönetici Değişikliği Karar Örneği

Apartman Yönetici Değişikliği Karar Örneği

Bir site veya apartmanın kat maliklerinden oluşan apartman genel kurulunca seçilen kişiye apartman yöneticisi denmektedir. Bahsi geçen gayrimenkul 8 veya daha fazla bölümden oluşuyorsa apartman yönetici atama zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kişi apartmanı yönetmek için seçilip atanan kişidir ve her yıl tekrar seçilmektedir.

Kurul bir apartman yöneticisini tekrar seçebilmektedir. Yeni bir apartman yöneticisi seçilebildiği gibi eski apartman yöneticisi tekrar seçilebilmektedir. Kat maliklerinin oy birliğiyle seçilen apartman yönetici apartmanla ilgili her türlü organizasyon görevlerinden sorumlu olmaktadır.

Apartman Yöneticisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Öncelikle bir site veya apartman yöneticisi olmak için gereken şartlar arasında güvenilir olma şartı gelmektedir. Hukuki haklarını ve hakkı olmayanları bilen biri olmalıdır. Daha önce yüz kızartıcı suç işlememiş ve insanların güvenini sarsmamış biri olması gerekmektedir. Organizasyon kabiliyeti yüksek biri olmalıdır. Konuyla ilgili mevzuata hâkim, bilgili, sorumluluk bilincinde biri olmak yükümlülüğündedir. Apartman yöneticisi adayında aranan bu ve bunun gibi birçok kriter mevcut bulunmaktadır.

Apartman Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Site ve apartman sorumluluğu üzerinde olan apartman yönetici birçok görev tanımına uymak durumundadır.

Apartman yöneticisi görevleri arasında:

* Kat maliklerini toplantı hakkında bilgilendirip toplantıya çağırma,

* Gayrimenkulü koruma ve bakım yapma,

* Kat mülkiyetine ilişkin borcun ve görevlerin yerin getirilmemeleri durumunda kat maliklerine dava açma,

* Görevlerini yerine getirmeyen kat maliklerine karşı dava, icra takibi, kanuni ipotek gibi işlemlerin takibinde bulunma,

* Apartman sakinlerinden toplanan aidatın, nakdi miktarların ve avanslarını yatırma,

* Gerektiği takdirde yatırdığı nakdi miktarları apartman adına çekmek için yönetici sıfatıyla banka hesabı açtırma,

* Görevlendirildiği ana gayrimenkulü sigortalattırma,

* Apartmanın asansör, temizlik, bakım, onarım gibi çeşitli işlerin takibi,

gibi maddeler yer almaktadır.

Dijiyon Apartman Yönetiminde Ne Gibi Bir Rol Oynamaktadır?

Apartman ve site yönetimi yazılımı olan Dijiyon, kendisiyle çalışan yönetimler adına kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Oldukça zengin içerikleri bulunan paket ve kampanyaları mevcut bulunmaktadır. 5 yıl ücretsiz kullanma kampanyası oldukça tercih edilen bir kampanya paketidir.

Özellikleri:

* Dijiyon Yazılımı ile gecikme zamları otomatiktir. Sakinlere istendiği takdirde vade günü tanımlanabilmektedir. Üstelik vade sonrası gecikmeli zamların otomatik yansıtılması mümkün olmaktadır.

* Ödeme kredi kartı ile taksitli bir biçimde yapabilmek mümkündür. Site veya apartman sakinleri diledikleri takdirde ödemelerini internet veya mobil yoluyla yapabilmektedir. Kredi kartı ile tek çekim veya taksitli ödeme yapmak isteyenler içinse Dijiyon ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

* Dijiyon sistemine her yerden kolayca erişim mümkün olmaktadır. Sisteme tüm cihazlarla uyumlu bir biçimde telefon, tablet veya bilgisayardan giriş yapılabilmektedir.

* Borç ödemesi yapmamış olanlar listelenip icraya verilebilmektedir veya avukat atanabilmektedir. Gecikme zamlarını durdurabilmekte, erteleyebilmekte veya tüm bu ödemelerin takibini yapabilmektedir.

* Gerektiği takdirde grafik raporlama yapılabilmekte, raporlar grafiklerle desteklenmektedir.

* Meskenler için mobil uygulama gerçekleştirilmektedir. Mobil uygulama üzerinden güncel borç bilgileri ve geçmiş hareketleri görülebilmektedir. Ayrıca arıza kaydı, finansal durum, site IBAN bilgileri ve icra dosyası da görülebilenler arasında bulunmaktadır.

* Yönetime özel yazılım çözümleri mevcuttur ve ücretsiz entegre edilmektedir.

* Sitelerin arıza takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Arıza gidericileri için panelde iş takibi hızlandırılmaktadır. Arıza giderici firma veya personel atanabilmektedir.

* Şifresiz borç görüntüleme işlemi yapılabilmektedir.

Yorum Yapın