Apartmana Dışarıdan Yönetici Nasıl Atanır

Apartmana Dışarıdan Yönetici Nasıl Atanır


Apartman ve site yönetimi gönüllülükten çıktı ve meslek olarak tanımlanır oldu. Bağımsız bölüm sayısı 8 ve daha fazla olan binalarda yönetim olması zorunlu kılınmıştır. Sahiplik tek kişiye ait olduğu durumlarda da söz sahibi kişinin kararları doğrultusunda yönetici seçilebilmektedir. Size en yakın dijital yöneticiniz ödüllü dijiyon.com adresidir.

Apartman Ve Site Yöneticisi Nasıl Seçilir?

Yönetici seçilmesi sakinlerin yarıdan fazlasının karar almasıyla seçilmektedir. Yine arsa payı olarak da yarıdan bir fazla hakka sahip olanların kararıyla yönetici seçilebilmektedir. Apartmana yönetici seçilecek kişi pek çok sorumluluğu da üzerine almış bulunmaktadır. Yönetici yönetim kurulunda alınan kararları uygulamakla yükümlüdür. Apartman yönetim planında yönetici kat malikleri arasından seçilecektir şartı varsa dışardan yönetici seçilemez. Böyle bir zorunluluk yoksa ve kat malikleri kendi aralarından yönetici seçemiyorlarsa, dışardan yönetici atanabilir. Apartmana dışardan yönetici atanabilmesi için sakinlerden birinin ya da tamamının başvurması gerekmektedir. Başvuru gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine yapılır ve yönetici atanır.
Atanan Yönetici Sorumlulukları

Aynı apartman sakinleri tarafından seçilen yönetici gibi sorumluluklara sahiptir.

Yönetim defteri tutar ve giderleri belgeli bir şekilde idare eder.

Asansör, görüntü sistemleri, uydu, temizlik işlerini yönetir.

Çalışanların sigorta ve maaşları, yönetici ücretleri gibi işlemleri yapmaktadır.

Apartmana yapılabilecek bütün giderler için fatura kesme yetkisine sahiptir.

Kat maliklerini olağan ya da olağanüstü toplantıya davet eder.

Banka hesapları açarak denetim ve idaresini sağlar.

Gereken hesap bilgilerini apartman bilgi bölümüne asar.

Aidat vs. sorunlarında apartman sakinleri tarafından alınacak kararlar doğrultusunda gerekli yasal işlemleri yapmakla sorumludur.
Yönetim Kurulunu Kim Kurar?

Yönetim planı binalarda yapım aşamasında kurulmaktadır. Bina inşaatı belirli seviyeye geldiğinde yönetim planı kurulmaktadır. Yani bir anlamda ilk yönetici binayı inşa eden müteahhit olmaktadır. Apartmana yönetim kurulunda belirlenen koşullarda yönetici seçilebilmektedir. Bina idaresinden alan kullanımı ve idaresine, evcil hayvan bilgilerinden temizlik yönetim işlemlerinin yürütülmesine kadar yönetim planında belirlenmektedir. Sakinlere ait toplu yaşam kuralları, anlaşmazlık durumlarında yapılması gerekenler yönetim defterine işlenerek yürürlüğe girmektedir.

Profesyonel Apartman Yönetimi

Apartman ya da site sakinleri kendi aralarından yönetici seçemediği durumlarda, sulh mahkemesi tarafından atanan profesyonel yönetici atanmaktadır. Atanan yönetici yasaların öngördüğü şekilde işletme yürütmekle yükümlüdür. Bina sakinleri arasından seçilen yönetim sisteminin gönüllülük esasına göre yapılması yanlışlara yol açmaktadır. Komşuluk ilişkilerine dayanarak yasal işlemler yapılamamaktadır. Temizlik yapılması, aidat toplanması, meydana gelen olumsuzlukların giderilmesi güçleşmektedir. Yasaların yürürlüğe giremediğinden işler yapılamaz noktaya gelmektedir. Profesyonel yönetim bu durumlara da etkileyici çözüm üretmektedir. Dijiyon.com profesyonel çalışmalar ve eksiksiz işleyiş vaadiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Yönetici Görevi Ve Sorumlulukları

Yönetici görev ve sorumlulukları vekil sorumluluğuyla aynıdır. Hesaplar usulüne uygun kullanılmak zorundadır. Aksi halde Türk ceza kanunu uyarınca, yasaların öngördüğü işlemlere göre cezalandırılır. Böyle durumlara maruz kalmamak için ön bilgilere sahip olunarak alanında iş ahlakı ve hizmetlerini kanıtlamış işletmelerle çalışmak en doğrusu olmaktadır. Bu konuda destek alabileceğiniz ilk adres dijiyon.com’ dur. Bulunduğunuz yerden siteye giriş yapabilir, günün her saati bilgi alabilirsiniz. Dijiyon bir tesis yönetim sektörü kuruluşudur. Modern, kaliteli ve dijital bilgi kaynağınız olarak pek çok avantajlar sunarak müşterilerine kusursuz hizmet vermektedir.

Yorum Yapın