Isı Sayaçları İle İlgili Merak Edilen Her Şey!

Isı Sayaçları İle İlgili Merak Edilen Her Şey!

Günümüzde binalar, doğalgaz ısınma sistemi ile hem daha hesaplı hem daha kolay bir şekilde ısınabilmektedir. Bu ısınma sistemi merkezi sistem olabileceği gibi pay ölçer sistemi de olabilir. Bu durumda devreye ısı sayaçları girmektedir. Isı sayacının temel görevi tüketilen enerji miktarını göstermektir. Sayaçlar kullanım durumuna göre mekanik ve ultrasonik olarak tercih edilebilir. Isı sayacı sadece ısıtma işlemleri için değil soğutma işlemleri içinde kullanılabilir.Isı Sayacı Nedir?

Isı sayaçları, ısınmak için tüketilen doğalgazı ölçer. Yani sayaca bağlı olan kaloriferlerin toplamda ne kadar doğalgaz harcadığını gösteren bir sistemdir. Sayaç, kalorifer sıcaklık vermeye başladığı anda çalışmaya başlar ve üzerinde bulunan rakamlar her bir metre küpte artış göstererek değişir. Isı sayaçları kalorimetre ölçü birimini kullanır. Ölçü birimi Kwh olarak belirtilir. Günümüzde dijital cihazlar kullanılmaktadır.

Isı Sayacı Ne İşe Yarar?

Isı sayacı, tek bir dairenin olabileceği gibi tüm bir binanın da yakıt göstergesi olabilir. Yani toplu ama tek bir sayaç kullanılabileceği gibi bir bina da birbirinden bağımsız sayaçlarda kullanılabilir. Amacı, belirlenen bir aralık boyunca, bu genellikle bir aylık bir süreyi kapsar, ısınmak için kullanılan doğalgaz ya da yakıt miktarını gösterir. Kısaca kullanılan enerji miktarını gösteren sayaç diyebiliriz. Bu sayaçlar, enerji miktarını hesaplamak için aslında içerisinden geçen su desibelini ölçer. Bu sayede tüketimi hesaplar. Hesapla işlemini içerisinde bulunan çarkın dönme işlemi yapması ile sağlar.

Yorum Yapın