Isı Sayaçları Muayene Yükümlülüğü, Başvuru Sorumluluğu Ve Görevi Kime Aittir?

Isı Sayaçları Muayene Yükümlülüğü, Başvuru Sorumluluğu Ve Görevi Kime Aittir?


Apartman ve sitelerde yer alan ortak kullanım unsurları vardır. Bu unsurlar, ısınma sistemleri ile alakalı durumlar olabilir. Toplam tüketim ve daire başı tüketim hesaplanarak kişilerin ödemesi gereken tutarlar hesaplanır.

Isı Sayacı Nedir?

Isı sayacı, apartman ve sitelerde bulunan kalorimetreyi ifade etmek için kullanılmaktadır. Yani ısı sayaçları ile merkezi sistemin kullanım miktarı belirlenmiş oluyor. Merkezi sistem olarak bilinen bu uygulama sayesinde her idareye düşen ödeme tutarı belirlenmektedir.

Isı sayaçları, her dairenin ısıtma sistemine koyulan bir cihazdır. Isı sayaçları olan yerlerde merkezi kullanım söz konusudur. Bu yüzden yapılan hesaplamalar ile daire başına düşen ısıtma tüketimi hesaplanır. Çıkan sonuca göre daireler kendilerine düşen miktardaki ödemeyi yaparlar.Isı Sayaçlarının Muayene Yükümlülüğü, Başvuru Sorumluluğu ve Görevi Kime Aittir?

Isı sayaçları, apartman veya sitelerde bulunan yönetim kurulunun sorumluluğundadır. Yönetim kurulu üyeleri, ısı sayaçları hakkındaki tüm işlemleri yapmakla yükümlü olan kişilerdir. Isı sayaçları, düzenli olarak kontrol ettirilmelidir. Ayrıca ısı sayaçlarının başvuruları ve diğer işlemleri yönetim kurulunun sorumluluğundadır. Bu konuya hassas bir şekilde özen gösterilmesi gerekmektedir.

Merkezi sistemi kullanan yaşam alanlarında her daire üzerine düşen tüketim miktarını ödemek zorundadır. Tabi bu tüketim miktarı adil bir şekilde hesaplanır ve dairelere yansıtılır. Isı sayaçlarının apartman ve siteler için önemi oldukça büyüktür. Düzenli bakım yapılamadığı veya arıza yaptığı durumlarda sıkıntı görülebilir. Bu durumun yaşanmaması için kontroller aksatılmamalıdır.

Yorum Yapın